Припинити брехню Росії

17 червня 2014

За ініціативи народних депутатів України від ВО «Свобода», зокрема Олексія Фурмана, Верховна Рада України прийняла постанову та схвалила звернення до Міжнародної Федерації Журналістів, Європейської Федерації Журналістів, Асоціації Європейських Журналістів, міжнародної організації «Репортери без кордонів», Міжнародного олімпійського комітету щодо інформаційно-психологічної агресії, що здійснюється засобами масової інформації Російської Федерації проти України.

Той факт, що включення до порядку денного засідання Верховної Ради України та прийняття цього важливого та необхідного Україні рішення в цілому далося парламенту дуже непросто, свідчить про нагальну потребу кардинального оновлення складу найвищого законодавчого органу держави. Фракція ВО «Свобода» вимагає невідкладно розглянути зареєстровані в парламенті проекти законів, щодо виборів Верховної Ради України за пропорційною системою та відкритими регіональними списками, зокрема законопроект депутатів-свободівців Кошулинського Р.В., Сиротюка Ю.М., Михальчишин Ю.А. №4906-2 від 03.06.2014 «Про вибори народних депутатів України»

наголосив співавтор постанови народний депутат України Олексій Фурман.

Пропонуємо нашим відвідувачам повний текст цього звернення:

Звернення Верховної Ради України

до Міжнародної Федерації Журналістів, Європейської Федерації Журналістів, Асоціації Європейських Журналістів, міжнародної організації «Репортери без кордонів», Міжнародного олімпійського комітету щодо інформаційно-психологічної агресії, що здійснюється засобами масової інформації Російської Федерації проти України

З боку Російської Федерації ведеться скоординована і цілеспрямована інформаційна війна проти України. Зокрема, з метою маніпулювання суспільною свідомістю в Україні та за її межами через російські засоби масової інформації поширюється недостовірна, неповна та упереджена інформацію про Україну.

Ключовими завданнями такої інформаційно-психологічної операції є: деморалізація населення України, особового складу Збройних Сил України, а також спонукання їх до державної зради й переходу на бік супротивної сторони, формування у громадян України та Росії викривленого бачення подій, що відбуваються, а не їх дійсних причин та наслідків.

При цьому використовуються усі методи інформаційно-психологічної боротьби – від розміщення тенденційної інформації та напівправди до неприхованої неправди. Зокрема, можна навести такі приклади:

1. Починаючи з кінця лютого 2014 року, видання «Известия», «Российская газета», «Московский комсомолец», «КомерсантЪ», «Взгляд», а також інформаційні агенції «РИА Новости», «ИТАР-ТАСС», «РОСБАЛТ», «АИС» передруковували неперевірені новини та створювали неправдиві повідомлення (наприклад, щодо переходу на бік Росії корабля ВМС України «Гетьман Сагайдачний»).

2. Розповсюдження супутниковими телеканалами «Россия-24» та «НТВ мир» новини про наявність численних біженців з України до Росії, в якій було використано відео з україно-польського кордону. Однак, завдяки появі фотоматеріалів із реального україно-російського кордону цю новину було спростувало.

3. Використання російським телебаченням відео, в якому були зображені начебто «українські бойовики» в Сімферополі, що стояли на фоні лежачих нерухомих тіл російських військовослужбовців, на тлі автобусів із написом «Львів Тайган». Після перевірки виявилося, що автобус, з якого виходили «бандерівці» належить кримському підприємству «Парк Львів «Тайган», «українські бойовики» використовують зброю, яка знаходиться виключно на озброєнні російської армії, а у «жертв» немає навіть слідів крові.

4. Чисельні неправдиві заяви російських засобів масової інформації про перехід українських військових на бік Росії, добровільну здачу військових чистин, складів, зброї, інших військових об’єктів російським військовим.

5. Трансляція сюжету на супутниковому телеканалі «Россия-24» про зізнання громадянина Росії, який начебто брав участь у заворушеннях у Києві. Він стверджував, що на стороні «радикалів» воюють підготовлені найманці, зокрема, з США, Німеччини, Польщі та запевнював про існування «Кодексу бойовиків», який передбачає жорсткі каральні заходи (навіть вбивство) за непокору чи зрадництво. Ця інформація потім була розтиражована й іншими російськими ЗМІ, зокрема, «Российской газетой».

6. Зміна інтерпретацій подій у публікаціях агенції «Інтерфакс». Зокрема, заголовок новини «Российские военнослужащие захватили аэропорт Бельбек близ Севастополя» через декільки хвилин було змінено на «Российские военнослужащие контролируют аэропорт Бельбек, чтобы не допустить прилета боевиков», а згодом на «Крымские отряды самообороны рассредоточились по периметру аэродрома Бельбек» (окремо в тексті новини підкреслюється – «российские военнослужащие не имеют никакого отношения к происходящему в аэропорту Бельбек»).

7. Для створення враження, що світова преса підтримує дії Росії допускалося довільне трактування заяв міжнародних лідерів (Джона Керрі – агенцією ІТАР ТАСС, позиції Китаю в інтерпретації ІА REGNUM).

8. Запровадження російськими інформаційними агентствами тегів, виділених червоним шрифтом: «Угроза гражданской войны на Украине» – ІА REGNUM, «КРИЗИС НА УКРАИНЕ» – ІТАР-ТАСС.

9. Одне з останніх неправдивих повідомлень деяких російських засобів масової інформації – про участь української біатлоністки, чемпіонки Олімпійських ігор в Сочі, чемпіонки світу з біатлону Олени Підгрушної, яка зараз займає посаду заступника Міністра молоді та спорту України, в антитерористичній операції у Слов’янську, де, як доказ, наводиться фотографія жінки абсолютно не схожої на українську спортсменку. Крім цього, співголова народного фронту «Новоросії» Костянтин Долгов звинуватив Олену Підгрушну у вбивствах мирних жителів у Слов'янську в прямому ефірі телеканалу «Россия-1».

У зв’язку з цим Верховна Рада України:

1. Звертається до Міжнародної Федерації Журналістів, Європейської Федерації Журналістів, Асоціації Європейських Журналістів, міжнародної організації «Репортери без кордонів» щодо протидії інформаційним провокаціям та неперевіреним даним, які розповсюджуються через засоби масової інформації Російської Федерації, забезпечення інформування світової громадськості про реальний стан в Україні.

Просимо звернутися з закликами до російських журналістів про дотримання правил журналістської етики та професії, а також рекомендувати представникам засобів масової інформації подавати достовірну, об’єктивну та перевірену інформацію.

2. Звертається до Міжнародного олімпійського комітету щодо оцінки висловів та повідомлень російських засобів масової інформації про українську біатлоністку, чемпіонку Олімпійських ігор в Сочі, чемпіонку світу з біатлону Олену Підгрушну, які дискредитують олімпійський рух.

Закликаємо продемонструвати солідарність з Українським народом у захисті державного суверенітету і територіальної цілісності.

Прес-служба Вінницької обласної організації ВО «Свобода»